Prognozy na 2023 rok w branży mięsnej

28 LIS, 2022 GODZ: 11:51

Tegoroczna edycja Forum Rynku Spożywczego i Handlu była okazją do dyskusji na temat sektora mięsnego. Podczas panelu "Transformacja branży mięsnej" uczestnicy rozmawiali o przyszłości rozwoju branży. Marietta Stefaniak, członek zarządu Zakładów Mięsnych Silesia S.A. która uczestniczyła w wydarzeniu, podkreślała znaczenie długoterminowej perspektywy rozwoju.  

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że na polski sektor mięsny ciągle duży wpływ ma ASF, który przy rosnących kosztach pasz sprawia, że opłacalność hodowli trzody chlewnej wciąż maleje, co z kolei przekłada się na likwidowanie stad świń. Pokazuje to chociażby poziom pogłowia - 9,5 mln sztuk. Zdaniem ekspertów obniża to polskie możliwości eksportowe, konkurencyjność cenową i walkę o kolejne rynki. Czynnikiem, który będzie równie mocno oddziaływał na przyszłość sektora jest Europejski Zielony Ład, jak też coraz większa presja otoczenia biznesowego np. banków, na zielone inwestycje.

W kontekście wyzwań sektora przetwórczego Marietta Stefaniak, członek zarządu ds. strategii i rozwoju Zakładów Mięsnych Silesia, zachęcała, by szukać długoterminowej perspektywy rozwoju - nawet w perspektywie całej dekady.

- Do 2030 r. produkcja mięsa na świecie ma wzrosnąć o 15 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Jest więc perspektywa dla rozwoju eksportu, zwłaszcza wobec rosnącego PKB w Afryce czy Azji. To od nas zależy, jak mocno się przygotujemy do tego, a my jesteśmy bardzo zmotywowani żeby próbować sprostać tym wyzwaniom - dodała.

Marietta Stefaniak zauważyła, jak duże znaczenie dla polskiego rynku mięsnego ma handel. Coraz silniejsze znacznie odgrywają dyskonty czy handel nowoczesny. To determinuje sytuację producentów. Duże podmioty mają większe możliwości żeby dopasować się do oczekiwań tych graczy. Zarówno jeśli chodzi o elastyczność cenową, jak też wolumen. Zdaniem ekspertki dziś może więcej ten, który produkuje więcej i ma większe moce.

Członek zarządu Silesii oceniła, że 2023 będzie rokiem pełnym wyzwań.

 - Nastąpi coraz większa polaryzacja: albo produkt ekonomiczny albo premium. Jeżeli jako producenci wędlin będziemy próbować gonić cenę deprecjonując jakość, a to ma miejsce dzisiaj, to stracimy zaufanie konsumenta, który będzie pamiętał, kto był zawsze konsekwentny i transparentny - podsumowała.

Tekst opracowany na podstawie relacji z panelu dyskusyjnego "Transformacja branży mięsnej". Tekst ukazał się 21.11.2022 r w serwisie PortalSpożywczy.pl.

Pozostałe aktualności

Polityka Środowiskowa

Ochrona środowiska jest istotną wartością dla Zakładów Mięsnych SILESIA S.A., a dbałość o środowisko naturalne jest i zawsze będzie ważnym elementem strategii funkcjonowania i rozwoju...

06 GRU, 2023 GODZ: 10:53

Produkty marki Duda w TV

23 i 26 listopada w programie Pytaniu na śniadanie na antenie telewizji TVP2 pojawiły się produkty marki Duda. W czwartek 23 listopada w kuchni Tomasza Królikowskiego gościła dietetyczka...

27 LIS, 2023 GODZ: 12:00

Za nami konkurs z marką Duda na antenie RMF FM

W dniach 12-17 listopada na antenie radia RMF FM odbył się konkurs, w którym uczestnicy z listy dostępnych okazji proponowali swój pomysł na danie z kabanosami marki Duda. Podczas trwania...

19 LIS, 2023 GODZ: 12:06

Konferencja Private Label Innovation Show

W Bukareszcie trwa konferencja i wystawa Private Label Innovation Show poświęcona rozwojowi i promocji marek własnych. Wraz z Polską Agencją Rozwoju i Handlu prezentujemy w stolicy...

25 KWI, 2023 GODZ: 11:16