Prognozy na 2023 rok w branży mięsnej

28 LIS, 2022 GODZ: 11:51

Tegoroczna edycja Forum Rynku Spożywczego i Handlu była okazją do dyskusji na temat sektora mięsnego. Podczas panelu "Transformacja branży mięsnej" uczestnicy rozmawiali o przyszłości rozwoju branży. Marietta Stefaniak, członek zarządu Zakładów Mięsnych Silesia S.A. która uczestniczyła w wydarzeniu, podkreślała znaczenie długoterminowej perspektywy rozwoju.  

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że na polski sektor mięsny ciągle duży wpływ ma ASF, który przy rosnących kosztach pasz sprawia, że opłacalność hodowli trzody chlewnej wciąż maleje, co z kolei przekłada się na likwidowanie stad świń. Pokazuje to chociażby poziom pogłowia - 9,5 mln sztuk. Zdaniem ekspertów obniża to polskie możliwości eksportowe, konkurencyjność cenową i walkę o kolejne rynki. Czynnikiem, który będzie równie mocno oddziaływał na przyszłość sektora jest Europejski Zielony Ład, jak też coraz większa presja otoczenia biznesowego np. banków, na zielone inwestycje.

W kontekście wyzwań sektora przetwórczego Marietta Stefaniak, członek zarządu ds. strategii i rozwoju Zakładów Mięsnych Silesia, zachęcała, by szukać długoterminowej perspektywy rozwoju - nawet w perspektywie całej dekady.

- Do 2030 r. produkcja mięsa na świecie ma wzrosnąć o 15 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Jest więc perspektywa dla rozwoju eksportu, zwłaszcza wobec rosnącego PKB w Afryce czy Azji. To od nas zależy, jak mocno się przygotujemy do tego, a my jesteśmy bardzo zmotywowani żeby próbować sprostać tym wyzwaniom - dodała.

Marietta Stefaniak zauważyła, jak duże znaczenie dla polskiego rynku mięsnego ma handel. Coraz silniejsze znacznie odgrywają dyskonty czy handel nowoczesny. To determinuje sytuację producentów. Duże podmioty mają większe możliwości żeby dopasować się do oczekiwań tych graczy. Zarówno jeśli chodzi o elastyczność cenową, jak też wolumen. Zdaniem ekspertki dziś może więcej ten, który produkuje więcej i ma większe moce.

Członek zarządu Silesii oceniła, że 2023 będzie rokiem pełnym wyzwań.

 - Nastąpi coraz większa polaryzacja: albo produkt ekonomiczny albo premium. Jeżeli jako producenci wędlin będziemy próbować gonić cenę deprecjonując jakość, a to ma miejsce dzisiaj, to stracimy zaufanie konsumenta, który będzie pamiętał, kto był zawsze konsekwentny i transparentny - podsumowała.

Tekst opracowany na podstawie relacji z panelu dyskusyjnego "Transformacja branży mięsnej". Tekst ukazał się 21.11.2022 r w serwisie PortalSpożywczy.pl.

Pozostałe aktualności

CEDROB FOODS S.A. z nagrodą kupców polskich.

Podczas majowej Gali Liderów Rynku FMCG i Handlu, Fischer Trading Group – organizator 14-tej już edycji konkursu „Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” – nagradzał najskuteczniej...

27 MAJ, 2024 GODZ: 13:45

Ruszyła loteria z kamperem od marki Duda!

Uczestnicy uruchomionej przez markę Duda loterii, mogą wygrać między innymi kampera o wartości ponad 400 tysięcy złotych, a łączna pula ufundowanych nagród to ponad 600 tys. złotych....

16 KWI, 2024 GODZ: 08:35
{* *}