Zakłady Mięsne Silesia inwestują w dział B+R

15 MAR, 2021 GODZ: 13:02

Zakłady Mięsne  Silesia pozyskały fundusze na projekty  związane z rozwojem innowacyjnych produktów. Kluczem do zwycięstwa jest bycie liderem zmian. W tej branży trzeba być zawsze o krok przed konkurencją z nowymi produktami, a także z pomysłami na nowe produkty. W tym celu firma rozwija Dział Badań i Rozwoju, co za tym idzie  poszukuje specjalistów z dziedziny technologii żywności.

Celem ZM Silesia jest zbudowanie  efektywnego  działu B+R, odpowiadającego na dynamicznie zmieniające się oczekiwania rynku i konsumentów oraz kreującego innowacyjne rozwiązania produktowe - mówi Marietta Stefaniak Członek Zarządu ds. Strategii i Rozwoju. – Poszukujemy do zespołu specjalistów zarówno z doświadczeniem w kategorii wędlin i convenience, jak w innych gałęziach FMCG. Prowadzone projekty z zakresu badań i rozwoju są realizowane na szeroką skalę, często odbiegającą od tego, co jeszcze dzisiaj widzimy w półce sklepowej. Stałe inwestowanie w badania i rozwój (B+R) to kluczowa część strategii Zakładów Mięsnych Silesia – dodaje. Silesia wdraża aktualnie kilka projektów badawczo-rozwojowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Ich celem jest zarówno opracowywanie nowych produktów, jak też lepsze wykorzystanie przerabianych surowców. Dział B+R pracuje m.in. nad technologią odzysku białek mięśniowych ze śrutu kostnego. Celem projektu jest np. uzyskanie białka o wysokiej wartości odżywczej, którego wykorzystanie pozwoli na eliminację lub ograniczenie ilości dodatków funkcjonalnych (np. fosforanów) oraz eliminację składników alergennych (białka sojowe). Uzyskane preparaty białkowe – dzięki zastosowaniu soli potasowych i magnezowych – pozwolą na zwiększenie zawartości potasu i magnezu przy jednoczesnym obniżeniu zawartości sodu.

Konsumenci oczekują m.in. żywności o ograniczonej zawartości składników uważanych za niekorzystne pod względem zdrowotnym. Dodatkowo możliwość odzyskania cennych surowców i ich wykorzystanie będzie miało wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez ograniczenie odpadów – komentuje Renata Nowak Główny Technolog w Zakładach Mięsnych Silesia.

Zdaniem przedstawicieli firma  pracuje ponadto nad innowacyjnymi produktami mięsno-warzywnymi określanymi akronimem CPND (convenience, premium, nutritive, dietetic), czyli wygodnymi w przygotowaniu, wysokiej klasy jakościowej ze względu na użyte naturalne surowce, o zbilansowanym składzie oraz wartości energetycznej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom nowe produkty charakteryzować się będą również kontrolowaną ilością tzw. składników antyodżywczych powstających w trakcie obróbki termicznej.

– Inwestowanie w badania i rozwój to konieczność dla współczesnego przemysłu spożywczego. Wdrażając nowe technologie przyczyniające się do lepszego wykorzystania przetwarzanych surowców, pomagamy m.in. osiągać cele zrównoważonego rozwoju. Nieustannie pracujemy również nad zdrowymi, bezpiecznymi i wysoko odżywczymi produktami trafiającymi w gust wymagających klientów – mówi Marietta Stefaniak

Według niej działalność Silesii na polu B+R pokazuje, że poza silnymi i konkurencyjnym rolnictwem i przetwórstwem możemy w Polsce tworzyć także nowoczesne technologie związane z żywnością. – Silesia jest otwarta na współpracę  z naukowcami, którzy pomogą realizować cele, a jednocześnie będą mogli się rozwijać zawodowo bez konieczności wyjazdu z kraju. – Praca w dziale B+R będzie także szansą uczestnictwa w ciekawych projektach w pięciu nowoczesnych zakładach produkcyjnych grupy: w Ćwiklicach, Sosnowcu, Goczałkowicach, Morsku oraz w Pszczynie.

Chcesz dołączyć do działu Badań i Rozwoju?

➡️ Aplikuj  


Pozostałe aktualności

Weź udział w konkursie i wygraj 1000 zł!

20.04.2021 wystartowaliśmy z kolejnym konkursem skierowanym dla konsumentów. Do wygrania są nagrody pieniężne:1 x 1000 zł2 x 500 zł40 x bon zakupowy do sklepów E.Leclerc o wartości...

20 KWI, 2021 GODZ: 11:54

Kiełbasa Myśliwska Duda Nasze Polskie numerem jeden!

Kiełbasa Myśliwska Duda Nasze Polskie numerem jeden sprzedaży w kategorii kiełbas myśliwskich w Polsce (z wyłączeniem marek własnych sieci handlowych). Zgodnie z badaniami udział wartościowy...

14 KWI, 2021 GODZ: 13:59

Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i radości, samych słonecznych dni oraz sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

02 KWI, 2021 GODZ: 11:24