W Grupie Cedrob jesteśmy rynkowym liderem i mamy apetyt na więcej

31 PAŹ, 2017 GODZ: 13:18

W ramach X Forum Rynku Spożywczego i Handlu odbyła się sesja  tematyczna ‘”Integracja w branży mięsnej – rynek, perspektywy,  wyzwania”, w której udział wziął prezes Zakładów Mięsnych Silesia –  Krzysztof Woźnica.

Prezes ZM Silesia mówił o sytuacji w branży mięsnej oraz o  korzyściach jakie przyniosła i przyniesie konsolidacja Zakładów Mięsnych  Silesia z Grupą CEDROB.

Zakłady Mięsne Silesia do projektu konsolidacyjnego przymierzały się  od 4-5 lat.  Wydarzenia na rynkach surowcowych, które miały miejsce w  2016 roku skłoniły firmę do decyzji o konsolidacji pionowej, czyli  budowaniu łańcucha od warchlaka i pisklęcia do gotowego produktu.

Sytuacja z 2016 roku, kiedy wieprzowina zaczęła mocno drożeć,  spowodowała trudność z przełożeniem tych podwyżek na finalną cenę w  rozmowach z sieciami handlowymi. Pokazało to, że dzisiaj prócz innowacji  technologicznych i przewagi kosztowej, kluczem do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej jest silne zaplecze surowcowe.
Obecnie sieci handlowe oczekują deklarowania cen z dużym wyprzedzeniem.  Projekt, który Zakłady Mięsne Silesia realizują wraz z Cedrob  i  Gobarto, ma doprowadzić do sytuacji, w której w momencie pozyskania  warchlaka lub pisklęcia będzie można ustalić cenę surowca, który  następnie będzie przetwarzany. W ten sposób Grupa chce osiągnąć  przewagę, polegającą na pewnej przewidywalności tego biznesu i może się  też chronić przed nagłymi zmianami cen surowców.

„W naszej grupie przetwórczej mamy obecnie 3 zakłady (największy w Polsce zakład w Sosnowcu oraz dwa mniejsze zakłady przetwórcze w Ciechanowie i Ciechanowcu), których łączna produkcja na dziś  wynosi ok. 4 tys. ton miesięcznie wyrobu przetworzonego,  który w ciągu 5 lat chcemy podwoić. W ramach grupy przetwórczej, która  znalazła się w spółce GOBARTO, rozpoczynamy od przyszłego roku proces  inwestycyjny, dzięki któremu wzmocnimy część naszych grup produktowych.  Wartością dodaną tej transakcji jest sektor convenience, w którym my  raczkowaliśmy, a Cedorbowi udało się już sporo osiągnąć. Dlatego chcemy w  niego mocno inwestować”. – mówił prezes Woźnica.

„Dzięki połączeniu sił jesteśmy w stanie w bardziej efektywny sposób  wykorzystać nasz potencjał produkcyjny, technologię oraz Pracowników.  Obecnie, o osiągnięciu przewagi konkurencyjnej na rynku nie decydują  tylko innowacje technologiczne i przewaga kosztowa, ważny element  stanowi tutaj silne zaplecze surowcowe. To właśnie mocna konsolidacja pionowa, własny surowiec wieprzowy i drobiowy podnosi naszą konkurencyjność rynkową i sprawia, że Grupa CEDROB stała się absolutnym liderem w branży mięsnej w Polsce. Świadczy o tym, fakt iż w 2017 roku Grupa CEDROB, po konsolidacji z Zakładami Mięsnymi Silesia osiągnie przychody rzędu 5,5 mld zł.,  które Grupa sukcesywnie chce zwiększać. Niezwykle istotny jest dla nas też fakt, że jesteśmy grupą o  całkowicie polskim kapitale”. – dodał prezes Woźnica.

Pozostałe aktualności

Sezon grillowy 2020. Wyzwanie dla branży.

Tegoroczny sezon grillowy będzie wyzwaniem dla producentów i sprzedawców – podkreślił Marcin Stypuła, dyrektor rozwoju rynku w ZM Silesia, w wypowiedzi dla Portalu Spożywczego.Według...

05 MAJ, 2020 GODZ: 11:42

Go Green Grill. Nowa linia produktów grillowych

Dobre jedzenie jest nieodzownym elementem udanego grilla. W tym wypadku  Polacy zdecydowanie preferują dania mięsne. Kierując się tymi upodobaniami postanowiliśmy utworzyć linię...

16 KWI, 2020 GODZ: 16:00