Specjalna oferta wędlin paczkowanych dla handlu tradycyjnego

20 KWI, 2020 GODZ: 14:22

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, dostarczanie towarów do sklepów oraz utrzymanie ciągłości łańcucha dostaw to główne zadanie producentów i dystrybutorów żywności. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja sprawia, że producenci muszą szybko odpowiadać na oczekiwania konsumentów.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, zachowania konsumentów ulegają zmianie.

Jak zauważa Marcin Stypuła, Dyrektor Rozwoju Rynku w Zakładach Mięsnych Silesia SA., jedną z najbardziej widocznych zmian u konsumentów jest częstotliwość wizyt w sklepach. Obecnie zakupy robimy rzadziej, ale są one większe. W badaniach przeprowadzonych przez Nielsen, aż połowa badanych deklaruje zmniejszoną częstotliwość zakupów w sklepach stacjonarnych, w stosunku do okresu przed wybuchem epidemii, jednocześnie znacząco zwiększając wartość koszyka.

W odpowiedzi na potrzeby konsumentów zmienia się również oferta produktowa Zakładów Mięsnych Silesia S.A. Przygotowaliśmy specjalną ofertę, która przeznaczona jest przede wszystkim dla kanału tradycyjnego. Do tej pory wędliny konfekcjonowane były domeną handlu nowoczesnego, zaś w kanale tradycyjnym dominowały głównie wędliny na kilogramy, do plastrowania. Obecnie klienci mniejszych sklepów coraz częściej i chętniej sięgają po swoje ulubione produkty w formie pakowanej. Dlatego też postanowiliśmy wprowadzić do oferty wersje mini naszych standardowych produktów. Wszystko po to, aby klient mógł zabrać do domu swoją ulubioną wędlinę oryginalnie zapakowaną. Dużą część oferty ZM Silesia stanowią także wędliny suche jak kabanosy, kiełbasa myśliwska czy krakowska, które dzięki procesowi suszenia uzyskują długi termin przydatności do spożycia, nawet 3 miesiące – mówi Daniel Pietrzyk Dyrektor Handlowy w Zakładach Mięsnych Silesia SA.

Dlaczego wędliny konfekcjonowane?

Konfekcjonowanie wędlin ma wiele zalet. Przede wszystkim takie produkty są mniej narażone
na styczność ze środowiskiem zewnętrznym, nie mają kontaktu z ladą czy sprzedawcą. Taka forma pakowania pozwala także dłużej zachować świeżość produktu. Konsumenci cenią wędliny paczkowane również za to, że na opakowaniu można łatwo znaleźć informacje o produkcie, takie jak skład, termin przydatności do spożycia czy też markę.

Pozostałe aktualności

Sezon grillowy 2020. Wyzwanie dla branży.

Tegoroczny sezon grillowy będzie wyzwaniem dla producentów i sprzedawców – podkreślił Marcin Stypuła, dyrektor rozwoju rynku w ZM Silesia, w wypowiedzi dla Portalu Spożywczego.Według...

05 MAJ, 2020 GODZ: 11:42

Go Green Grill. Nowa linia produktów grillowych

Dobre jedzenie jest nieodzownym elementem udanego grilla. W tym wypadku  Polacy zdecydowanie preferują dania mięsne. Kierując się tymi upodobaniami postanowiliśmy utworzyć linię...

16 KWI, 2020 GODZ: 16:00