Powrót do korzeni kuchni polskiej - wędliny z kaczki

18 MAR, 2020 GODZ: 08:41

Najdoskonalszy smak wymaga nie lada cierpliwości i precyzji. Jednak efekt końcowy zadowoli podniebienia każdego miłośnika mięsa. O czym mowa? O królowej polskiego stołu. Kaczce!

Soczysta i krucha, o wysokiej zawartości białka. Odmienna faktura mięsa, bogatszy smak czy wartości odżywcze zdecydowanie wyróżniają kaczkę spośród reszty drobiu.

Chcąc powrócić do korzeniu kuchni polskiej opracowaliśmy wyjątkową linię produktów, pod marką Cedrob, ze szlachetnego mięsa kaczki. Oferta produktowa początkowo złożona będzie z różnorodnych pod względem smaku i wyglądu wędlin: kabanosy, filet wędzony, filet (plastry), krakowska (plastry), kiełbasa szlachetna, kiełbasa delikatna (plastry), kiełbasa drobiowa oraz pasztet z kaczką.

Aby podkreślić wyjątkowy charakter wędlin z kaczką opracowana została nowa koncepcja graficzna, której celem jest zobrazowanie wysokiej jakości produktów. Po pierwsze tło w wyrazistym granatowym kolorze – nawiązującym do produktów premium. Dodatkowo wysoka jakość produkt została podkreślona przez satynowe wykończenie, odręczny charakter zastosowanej czcionki oraz srebrne, połyskujące elementy.  Następnie mocny element graficzny w postaci kaczki, który naturalnie nawiązuje do surowca, z którego produkowane są wędliny i przyciąga wzrok konsumenta. Na opakowaniach pojawią się również punktory z przewagami, które w wyraźny sposób pokazują wszystkie zalety danego produktu. Na koniec, widoczny i kontrastujący z tłem, znaczek „Wracamy do korzeniu kuchni polskiej”, który w prosty sposób określa dodatkową wartość dla konsumenta – powrotu do naszego dziedzictwa kulinarnego, trendu, który z roku na rok przybiera na znaczeniu.

Pozostałe aktualności

Sezon grillowy 2020. Wyzwanie dla branży.

Tegoroczny sezon grillowy będzie wyzwaniem dla producentów i sprzedawców – podkreślił Marcin Stypuła, dyrektor rozwoju rynku w ZM Silesia, w wypowiedzi dla Portalu Spożywczego.Według...

05 MAJ, 2020 GODZ: 11:42

Go Green Grill. Nowa linia produktów grillowych

Dobre jedzenie jest nieodzownym elementem udanego grilla. W tym wypadku  Polacy zdecydowanie preferują dania mięsne. Kierując się tymi upodobaniami postanowiliśmy utworzyć linię...

16 KWI, 2020 GODZ: 16:00