Chcemy wykorzystać potencjał dzierżawionego majątku produkcyjnego Zakładów Mięsnych Henryk Kania

19 CZE, 2020 GODZ: 14:03

Po ponad dwóch miesiącach od wybuchu pandemii COVID-19 można już stwierdzić, że nie zaszkodziła ona w poważny sposób Zakładom Mięsnym Silesia S.A.

– Z pewnością skutki kryzysu nie były dla nas tak odczuwalne jak dla innych. Strategia oparta na kontrolowanym łańcuchy dostaw i tym razem sprawdziła się – mówi Paweł Dalmata, wiceprezes Zakładów Mięsnych Silesia.

Strategia pionowej integracji zakłada, że w ramach jednej grupy funkcjonują podmioty odpowiedzialne za wszystkie etapy produkcji. W przypadku mięsa – poza przetwórstwem – są to np. stowarzyszeni hodowcy czy też dostawcy pasz. Spadki marż czy straty w jednym z ogniw biznesu pokrywane są przez zyski w innym. Tak jest w przypadku Grupy Cedrob, której częścią od 2017 r. są Zakłady Mięsne Silesia.

Zdaniem Pawła Dalmaty nie bez znaczenia jest też fakt, iż ZM Silesia kontrolowane są w całości przez polski kapitał, ponieważ Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to skąd pochodzi produkt i chętnie sięgają po to co polskie.

– W polskiej branży mięsnej nie ma obecnie większej niż nasza grupy należącej do rodzimego kapitału – podkreśla wiceprezes Silesii.

ZM Silesia nie odczuły drastycznych wahań popytu na wyroby mięsne w związku z koronawirusem,
a tym samym nie doszło do istotnych zmian w wolumenach produkcji. Firma odnotowała co prawda kilkuprocentowy spadek sprzedaży wyrobów w kwietniu, ale nastąpiło to po dużym skoku marcowym w efekcie gromadzenia zapasów.

– Święta Wielkanocne w tym roku wyglądały zupełnie inaczej. Z powodu ograniczeń nie mogły spotykać się ze sobą nawet bliskie rodziny, co skutkowało m.in. mniejszym popytem – mówi Paweł Dalmata. W maju popyt na wyroby mięsne ponownie się zwiększył.

Na korzyść Silesii zadziałało też to, że swoją ofertę kierowała głównie do segmentu detalicznego.
Nie odczuła zatem mocno załamania w segmencie HoReCa. Najważniejszym produktem oferowanym przez firmę w tym segmencie są parówki do podgrzewania na rolkach, sprzedawane głównie na stacjach benzynowych. Popyt na nie, po kwietniowym załamaniu, znowu się odbudowuje.

– Chociaż koronawirus ograniczył kontakty międzyludzkie to sytuacja powoli zaczyna wracać do normy. Już w maju odnotowaliśmy ponadto spory wzrost sprzedaży produktów przeznaczonych na grilla – mówi.

Spółka nie musiała ubiegać się o pomoc państwa w ramach Tarczy Antykryzysowej. – Przyglądaliśmy się uważnie wnioskom, ale nie skorzystaliśmy z pomocy. Nie spełnialiśmy kryteriów, z czego akurat się cieszymy – wyjaśnia Dalmata.

Zwraca on uwagę, iż pomoc dotyczyła podmiotów, których przychody w efekcie pandemii spadły o ponad 25 proc. W potencjalnie najtrudniejszej sytuacji znalazły się więc firmy, które „o włos”
nie spełniały warunków uzyskania pomocy, np. odnotowały spadek sprzedaży o 20 proc., a w dodatku ich sytuacja była trudna już przed pandemią.

– Przy stosunkowo niskich marżach i nasilonej konkurencji, a także spadku sprzedaży niektórzy producenci wyrobów mięsnych mogą nie przetrwać obecnej sytuacji bez wsparcia finansowego.
Dla większych graczy będzie to okazją do przejęć – mówi wiceprezes Silesii. Paweł Dalmata dodaje jednak, że obecnie za wcześnie jeszcze na kreślenie scenariuszy możliwych zmian.

ZM Silesia wytwarza wyroby mięsne w czterech zakładach: w Sosnowcu, Pszczynie, Goczałkowicach oraz w Mokrsku. Trzy ostatnie to oddziały Zakładów Mięsnych Kania, które ZM Silesia użytkuje na mocy umowy dzierżawy. Firma chce w tym roku mocniej skupić się na jeszcze lepszym wykorzystaniu potencjału dzierżawionego majątku produkcyjnego Kani.

– Planujemy zwiększyć udział w sprzedaży produktów suchych i plastrowanych – mówi Dalmata. Priorytetem pozostaną sieci handlowe, w tym dyskonty.

ZM Silesia chce też zwiększać eksport. Jest już obecna m. in. w Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, państwach bałtyckich. – Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi odbiorcami z bardziej odległych krajów – dodaje wiceprezes.

Źródło: Portal Spożywczy

Pozostałe aktualności

Wesołych Świąt!

Serdecznie życzymy radosnych, spędzonych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych chwil w nadchodzącym Nowym Roku. 

22 GRU, 2020 GODZ: 07:41

Wielka Kampania ze Smakiem - Zaczynamy!

Już dziś rusza nasza Wielka Kampania Ze Smakiem. Na początek Marka Duda Nasze Polskie będzie sponsorem kultowego programu Kuchenne Rewolucje, prowadzonego przez Magdę Gessler. Zapraszamy...

05 LIS, 2020 GODZ: 09:30

Otwieramy nowy rozdział w historii Spółki

Stajemy się jednym z największych przetwórców na rynku, zdolnym zaopatrywać największe sieci sprzedaży hurtowej i detalicznej w Polsce. Zakłady Mięsne Silesia S.A. zarządzają aktualnie...

29 PAŹ, 2020 GODZ: 08:49

Wielka kampania ze smakiem

Pod hasłem „Wybierz najlepszy smak” rusza kampania reklamowa marki Duda Nasze Polskie.Długofalowa komunikacja oparta o kampanię 360° pozwoli dotrzeć nam do szerokiego grona odbiorców....

27 PAŹ, 2020 GODZ: 12:35